Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

SEJNY

 
Sejny -- położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, nad Marychą (lewy dopływ Czarnej Hańczy). Założone w latach 1593-1602 przez Jerzego Grodzińskiego 1655-1660 spalone i zniszczone przez Szwedów; ponowny rozwój w 2. poł. XVIII i w XIX w. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach -- kościół podominikański w Sejnach. Kościół pełni funkcję świątyni parafialnej, sanktuarium i kolegiaty. Nosi godność bazyliki mniejszej. Został zbudowany w latach 1610-1619 w stylu późnorenesansowym. Maryja (figura szafkowa) ma lekko pochyloną głowę, a pod jej nogami znajduje się półksiężyc zwrócony rogami ku dołowi. Figura otwiera się na boki od szyi Matki Boskiej aż do podstawy tworząc w ten sposób opiekuńczy płaszcz. Po otwarciu, na jego bokach widnieją malowidła 26 postaci, po 13 po każdej stronie płaszcza. W jej wnętrzu mieści się płaskorzeźba przedstawiająca Boga Ojca siedzącego na tronie i podtrzymującego przybitego do krzyża Jezusa Chrystusa. Nad głową Boga Ojca widoczna jest gołębica -- postać Ducha Świętego.

 


Ewa Tracz
 
Data pliku video: 2013-08-03, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sejneński

  Powiat sejneński - leży w województwie podlaskim, a jego siedzibę stanowi miasto Sejny. Został on odnowiony po reformie administracyjnej z roku 1999. Na obszarze 856 km² mieszka zaledwie 21 tys. osób, co czyni z niego najmniej zaludniony powiat w Polsce. W skład powiatu sejneńskiego wchodzą gminy: Sejny (gmina miejska), Giby, Krasnopol, Puńsk, Sejny (gmina wiejska).

  Obszar jest typowo rolniczy. Wynikają z tego możliwości wypoczynku pośród wiejskich krajobrazów. W gospodarstwach agroturystycznych będzie szansa podpatrywania rolnika podczas pracy, a nawet pomaganie w prostszych czynnościach.   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola