Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Demontują pomnik Matki Polki

 
W Sejnach trwa demontaż pomnika Matki Polki wzniesionego z okazji 25-lecia PRLu. Od rana robotnicy demontują górujący nad parkiem cokół z ustawioną na nim kobietą. Pomnik został wzniesiony i odsłonięty 22 lipca 1970 roku z okazji 25-lecia PRL. Na bokach cokołu umieszczono wizerunki żołnierzy Armii Czerwonej, a na szczycie rzeźbę kobiety. W latach 80-tych pomnik poświęcono Matce Polce. O usunięciu pomnika zaważyła ustawa o dekomunizacji. Zgodnie z nią w ubiegłym roku samorządy zmieniły nazwy ulic nawiązujące do ustroju totalitarnego, a w tym roku usuwają tablice, rzeźby i pomniki. Pracom robotników przyglądają się zgromadzeni sejnianie. Jedni cieszą się z usunięcia pomnika, inni twierdzą, że stanowi on część historii ich miasta i powinien zostać na swoim miejscu, a jeszcze inni podeszli do sprawy z humorem. Teraz Matka Polka z Sejn trafi na tereny komunalne, a mieszkańcy, za pomocą ankiet, mają zdecydować, co zrobić z pomnikiem. W sumie w całym województwie podlaskim ma być usuniętych ponad 20 pomników.

 


Radio 5 Radio 5
 
Data pliku video: 2018-03-21, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sejneński

  Powiat sejneński - leży w województwie podlaskim, a jego siedzibę stanowi miasto Sejny. Został on odnowiony po reformie administracyjnej z roku 1999. Na obszarze 856 km² mieszka zaledwie 21 tys. osób, co czyni z niego najmniej zaludniony powiat w Polsce. W skład powiatu sejneńskiego wchodzą gminy: Sejny (gmina miejska), Giby, Krasnopol, Puńsk, Sejny (gmina wiejska).

  Obszar jest typowo rolniczy. Wynikają z tego możliwości wypoczynku pośród wiejskich krajobrazów. W gospodarstwach agroturystycznych będzie szansa podpatrywania rolnika podczas pracy, a nawet pomaganie w prostszych czynnościach.   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola